در هوای سرد چگونه لباس بپوشیم

پوشش در هوای سرد

در روزهایی سرد پاییز و زمستان که گرمای نفس شما در هوا معلق است، اینکه چگونه لباس بپوشید یا چگونه به خرید لباس برای این فصل بپردازید نکته بسیار استراتژیک و کلیدی است. در این مقاله از مجله مُد رمگا نکاتی بسیار مهم و کارآمد را برای نحوه لباس پوشیدن و خرید آن در هنگام کاهش دما را برای شما همران عزیز گردآوری کرده ایم .

ب.میرانbenyamin.miran

راهنمای انتخاب لباس گرم

اصول لایه بندی لباسها

برای اینکه در هوای سرد به حداکثر گرما برسید و در لباس خود راحت باشید این سه نکته  در پوشش شما  بسیار مهم است تا به قرار دادن آنها در کنار هم  بتوانید  حداکثر گرما را داشته باشید:
لایه اول : لباس زیر شماست که باید بلند باشد و تا حد امکان پوست شما را خشک نگه دارد.
لایه دوم : بلوز ، پلیور ، ژاکت پف دار یا پشمی شما باید تا حد امکان به گرمای بدن آویزان شود.
لایه سوم و بیرونی : بارانی و کاپشن شماست که باید از شما در برابر برف و باران و باد محافظت کنند و تا جای ممکن عایق باشد .

 

چگونه یک لباس زیر مناسب انتخاب کنیم

 

لباس زیر


پوست خشک : اولین قدم برای داشتن یک پوست گرم با پوستی خشک شروع می شود، چراکه پوست خیس یک موضوع بسیار مهم برای سرد شدن بدن است. پس مهمترین وظیفه لباس های زیر شما این است که تعرق را از شما دور کنند. بهتر است که  لباس زیر از جنس پنبه، پشم مرینوس یا مواد مصنوعی پلی استری باشند که قدرت جذب بسیار بالایی داشته وبه سرعت خشک می شوند.

تناسب داشتن : لباس زیر هم یک نکته مهم برای خرید و استفاده از آنها در فص سرماست در هر قسمتی که پارچه لایه اولیه لباستان با پوست شما  تماس نداشته باشد آن قسمت دچار تعریق گشته و سریعتر از باقی نقاط دچارسرد شدن میشود.

ضخامت : هرچه وزن پارچه لایه اول شما سنگین تر باشد برای دمای زیر صفر منطقی تر است.بهتر است پارچه های سبک تر و نازک تر را برای به شرایط آب و هوایی ملایم تر واگذار شود.

 

انتخاب لباس های گرم و عایق

چگونه لباس های لایه میانی و عایقی را انتخاب کنیم؟

این سئوال مهمترین سئوالی است که یک فرد در هنگام خریدن لباس گرم باید به آن دقت نظر خاصی داشته باشد چرا که این لایه ی میانی پوشاک شما در فصل سرما است که بیشترهر قسمتی از شما در شرایط سرد محافظت میکند. وظیفه گرم کردن بدن به عهده لایه میانی پوشش بوده وظیفه حفظ این گرما به عهده لایه بیرونی می باشد .

ب.میرانbenyamin.miran

بلوز یقه اسکی

 

عایق بودن : اگر طرفدار بزرگ پشم گوسفند هستید، مطمئن  باشید که لباس میانی شما از پشمی سنگین وزن است. هنگامی که شما در حال صحبت از سرماخوردگی هستید یک پلوز پشمی کلفت با یقه ای بلند خیلی بیشتراز این کت های پف کرده وارد بازی می شود و بیشتر جلوه نمایی میکند پشم دارای استاندارد طلایی در لباس های گرم است، اما اگر خیس شود چندان خوب و دلچسب نیستند. در این بین الیاف مصنوعی جدید با اسامی فراوان زیادی مانند گورتکس یا فلانل , ... هستند که وارد بازی گرما شده اند و گرمای بدن شما را تظمین میکنند اما به جرات میتوان گفت که هیچ کدام جای پشم را نمیگیرند.  

ضخامت : امروزه انتخاب یک لباس گرم و کار دشواری نیست چراکه  لباسها از تنوع جنسی و چارچه ای و بافتی بسیاری برخوردار هستند اما نمی توانید به ضخامت برای نشان دادن سطح گرما تکیه کنید.چرا که درجه بندی دمایی در یک ژاکت پشمی با یک لباس با الیاف مصنوعی تفاوت زیادی دارد.

پوشش کامل: با انتخاب لباس های گرم میانی خوب به راحتی می توان وسواس پوشش را در فصل سرما از بین برد. حال اگر کمی گرما را برای پاها با یک شلوار پشمی یا شلوار عایق به ارمغان بیاورید نیمه پایینی شما گرم میشود و قسمت بالا گرمتر می ماند.

 

یک رویه گرم و نفوذ ناپذیر

رویه های گرم

رویه مناسب در فصل سرما درست نقش خط دفاعی یک تیم فوتبال را برای بدن شما ایفا می کند . اهمیت حفظ گرمای  بدن شما در هوای سرد بقدری زیاد است که باید برای آن حتی با وجود اینکه قالبا لباس های بیرونی دست و پاگیر هستند جایگاه ویژه ای قائل شوید این دسته از لباسها را به نام های مختلفی  ازجمله " بارانی ، کاپشن ، پالتو و ... می شناسیم، بر خلاف باور عموم وظیفه این لایه محافظت گرم کردن شما نیست بلکه حفظ گرمای تولید شده درلایه های زیرین است البته نا گفته نماند که این دسته از پوشاک شمارا در برابر برف، برفک، باران و باد نیز محافظت می کنند. برای این بحث مفصل مقاله انتخاب لباس بارانی را در مجله مُد رمگا بخوانید.انتخاب درست دراین موضوع و هر چیزی که می پوشید سه ویژگی مهم نیاز دارد:

محافظت در برابر بارندگی: اگر چیزی که از آسمان میبارد از بیرون شما را خیس کند، تمامی لایه دیگر لباس شما به صورت فتیله‌ای خیس گشته و پوست شما را خشک نمی ماند.این موضوع در زمستان از اهمیت بالایی بر خوردار است چرا که شما نمی خواهید هیچ گرمایی را فدای سرد شدن کنید. بنابراین  در هنگام خرید لباسی انتخاب کنید و بپوشید که از قابلیت «ضد آب» بودن برخوردار باشد، البته صرفاً «مقاوم بودن در برابر آب نبایستی ملاک انتخاب رویه مناسب شما باشد،.

حفاظت تنفسی: تعریق شما که در قسمت پایین تر پوشش اتفاق می افتد و توسط لایه پایه شما دفع می شود به راهی برای خروج نیاز دارد. لباسی بپوشید که قابلیت تنفس داشته باشد و رطوبت در داخل آن جمع نشود و شما را خیس نکند. لباس‌های بارانی ازجنس گورتکس  GORE-TEX  دقیقا همین موضوع را برای شما تداعی میکنند لایه ی قابل اعتماد در برابر ورود آب اما قابل تنفس که به عنوان یکی از پارچه های مطرح و معروف امروزه مورد استفاده فراونی در صنعت پوشاک دارند .
محافظت در برابر بادگیر: خبر خوب این است که هر پوسته ای که "ضد آب" باشد "ضد باد" نیز هست.
شلوار: در سرما یخ کردن پاها و مچ پاهای سرد خیس جالب نیستند، بنابراین مطمئن شوید که رویه چکمه شما پوشیده شده است. اگر شلوار شما این کار را نمی کند، یک جفت گِتر اضافه کنید.

ب.میرانbenyamin.miran

اندام بیرون

یکی از معذلات پوشش در فصل سرما پوشاندن سر و دستهاست که برای همگان نوعی چالش است . طبق مطالعات دانشمندان  سر انسان به عنوان نقطه ثقل بدن و مرکز فرماندهی  در سرما مقاومت بیشتری نسبت به دیگر ارگانهای بدن از خود نشان داده اما با تمام این تفاسیر محافظت از آن را بایستی جدی گرفت .

کلاه: سرپوش یا کلاه یک افزونه گرمایی است که خواهان بسیاری دارد در روند تولید و ساخت آن از کاموا و پشم و انواع پارچه‌های پشمی و مصنوعی به خوبی  استفاده میشود.کلاه برای باران و برف گزینه ای بسیار مناسب است و از آن چه به صورت جداگانه و چه به صورت دوخته شده و لباس کلاه دار در انواع ژاکت کاپشن و بارنی هودی نیز استفاده می کنید.برای کلاه های زمستانی کامل مطمئن شوید کامل دارای عایق بوده و  به عنوان سرپوش تا پایین گوش شما را بپوشاند.

دستکش: دستکش ها همیشه به عنوان عایقی محافظ برای دستان ما بحساب می آمدند. ولی در فصل سرما گرمای دستان مارا رغم می زنند و گرمای اولیه را فراهم می کنند. در فصل سرما دستکش های عایق، به ویژه آنهایی که پوسته های ضد آب/ تنفس دارند بهتر هستند.در این میان دستکش‌ها هستند که اجازه می‌دهند انگشت ها گرما را بین خود  به اشتراک بگذارند، در ساخت این گزینه در لباسهای گرمایشی در بین رقبا همیشه گزینه‌ی رقابت برای گرم‌تر بودن از خود دستکش داغ تر است .
 

ب.میرانbenyamin.miran

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده
سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش