راهنمای شستشوی لباس

آشنایی با انواع پارچه و نماد های شستشوی لباس


هیروگلیف 
 

نماد های شستشو یا همان هیروگلیف برچسبی و یا دوخته شده به لباسها که بر روی لباسها ها نصب میشوند حاوی اطلاعات مهمی از راهنمای شستشوی و نحوه تمیز کردن هر لباس هستند. در این مقاله از رمگا تک تک این نماد ها را مورد بررسی قرار داده و منظور و نحوه استفاده از آنها را به.شما آموزش می دهیم. در هر نوع پارچه ساختاری خاص و الیاف متفاوت به کار میرود که این موضوع تاثیری مستقیم در نحوه عملکرد شستشوی آن پارچه بسته به نوع ساختار بافت و الیافی که در آن به کار رفته است دارد و متغییر می باشد .

ب.میرانbenyamin.miran

ب.میرانbenyamin.miran


 

اندیشه جهانی شستشو 
 

لوئیز آلتر محقق و پژوهشگر و نویسنده سرشناس سبک زندگی در مقاله ی تخصصی خود در مورد صنعت پارچه و الیاف مصنوعی که در تاریخ Mar. 10, 2022 در مجله A Trusted Friend(یک دوست قابل اعتماد) منتشر شده است ، اهمیت دانستن نحوه شستشوی صحیح لباس را اینگونه عنوان میکند که درصد بسیار زیادی از فرایند فرسایش پارچه های لباس عدم دانستن روشهای صحیح شستشوی پارچه های مختلف است و تا 75 درصد از افراد در جوامع مختلف بدون هیچ آگاهی اولیه اقدام به شستشوی لباسها می کنند .
وی در ادامه مطلب خود اینگونه عنوان میکند که میتوان با دانستن و آموزش روشهای صحیح شستشوی انواع پارچه تا 60 درصد به عمر پارچه اضافه کرد بدن اینکه حتی از کیفیت لباس ها کم شود. این مطلب نشان دهنده این نکته بسیار مهم است که توجه داشتن به نکات پیش پا افتاده ای چون شستشوی لباس چقدر حائز اهمیت بوده و به چه میزان میتواند در سرانه مالی زندگی انسانها تاثیر مستقیم بگذارد و جلوی بسیاری از هزینه های اضافه را بگیرد . ​​​​نمادهای شستنشوی برچسب لباس 

 

 

ب.میرانbenyamin.miran


یک تصویر ممکن است ارزش هزار کلمه را داشته باشد، اما گاهی اوقات گیج کننده تر از متن است. و این موضوع زمانی گیج کننده تر می شود که یکی از نمادهای شستشو در برچسب مراقبت از لباس های شما باشد.

این همه دایره، مربع و مثلث چیست - و چرا باید به آنها اهمیت دهید؟

آیا از نمادهای شستشو چیزی میدانید ؟ 

آیا میدانید لباسهای مختلف خود را با چه روشی بشویید ؟

آیا میدانید پارچه های کتان و پنبه خودرا با چه دستور شستشوی بشوید تا از پوسیدگی زودهنگام آنها جلوگیری شود ؟

آیا میدانید که دانستن و دانش شناسایی این نماد ها تا چه میزان میتواند جلوی هزینه های خرید لباس شما را بگیرد ؟

آیا میدانید که آشنا بودن با نماد های شستشو چه میزان از کیفیت لباس شما حفظ میکند ؟

این سوالها تنها چند نمونه از 100 ها سئوالیست که مادران و زنان خانه دار ،گاها آقایان و یا حتی کسانی که شغل خدماتی شستشوی لباس را پیشه کرده اند ذهنشان در هنگام شروع کردن شستشوی لباس درگیر آن میشود. مجله مُدرمگا جواب کاملی برای تمامی این گونه سئوالات در ادامه این مطلب برای شما عزیزان ارائه کرده است تا پاسخی کامل برای تمامی سئوالات شما در خصوص آشنایی با نحوه شستشوی لباسهایتان باشد. 

تولید کنندگان لباس از نمادهای شستشو استفاده می کنند تا به شما کمک کنند عمر لباس خود را افزایش دهید.مطمئناً، الان پیش خود فکر می کنید که می دانید چگونه لباس ها را بشویید ویا چگونه از ماشین لباسشویی استفاده کنید ویا حتی چگونه لباس های شسته شده را جدا کنید و چگونه نرم کننده مایع را در قسمت پخش کننده نرم کننده پارچه در ماشین لباسشویی قرار دهید.گاها حتی ممکن است از بهترین مواد شوینده لباسشویی استفاده کنید و برای تنظیم دمای ماشین لباسشویی به درستی وقت بگذارید اما همه این موارد تضمین نمی کند که لباس شما در همان حالت اولیه که خریده اید ویا رنگ یا اندازه باقی بماند.

اما مهمترین موضوعی که بایستی بدانید اینست که با پیروی نکردن از دستورالعمل‌های مراقبت از لباس‌های شسته‌شده، خطر تخریب لباس‌های خود را دارید. مثلا اگر یک لباس با فرمول خشک شویی را در ماشین لباسشویی قرار دهید چه اتفاقی می افتد؟ لباس ممکن است کوچک شود - نه فقط کمی، بلکه به طور قابل توجهی. مثلا لباس‌های پشمی می‌توانند دو تا سه سایز یا بیشتر کوچک شوند ویا پرده‌ها تا نصف اندازه‌شان کوچک شوند. به جای اینکه لباسهایتان را به یک بازی حدس زدن تبدیل کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که با علامت "آویزان برای شستشو و خشک کردن به لباس هایتان را بشناسید. در اینجا راهنمای نمادهای لباسشویی جامع شما به همراه نمودار نمادهای لباسشویی کامل شده است.

ب.میرانbenyamin.miran


نمادهای بین المللی مراقبت از لباسشویی کدامند ؟   

 از آنجایی که مردم در سرتاسر جهان در خانه های خود لباس‌شویی داشته و لباس های پر مصرف خود را خود شستشو میکنند، صنعت پوشاک سعی در ایجاد استانداردی از پنج نماد اصلی کرده است که به نوعی زبان جهانی تبدیل شده است و باقی نمادهای شستشوی لباس در زیر مجموعه ی این پنج نماد قرار گرفته اند .

وان شوی (شستشو)
مثلث (سفید کننده)
اتو (اتو)
دایره (خشک شویی)
مربع (خشک کردن)

حال لینا آلسلیمان، استایلیست مد معروف میگوید حتی اگر با نمادها آشنا نیستی باید به این نماد مهم توجه داشته باشی و آن نماد که باید به آن توجه کرد، یک X بزرگ است، او هشدار می دهد وقتی نمادی خط خورده است، این نشانه شماست که آن کار را انجام ندهید.

 


نمادهای لباسشویی برای نحوه شستشوی لباس در ماشین لباسشویی
 

راهنمای شستشوی لباس


اگر لباس قابل شستشو با ماشین لباسشویی باشد، نقاط یا اعدادی را در داخل آن خواهید دید که نشان دهنده حداکثر دمای توصیه شده آب است.
وان شوی با اعداد: چون دما بر حسب درجه سانتیگراد نشان داده شده است، عدد 30 نشان دهنده شستشو با آب سرد، 40 نشان دهنده شستشو با آب گرم و 50 نشان دهنده شستشو با آب داغ است.
وان شوی با نقطه: نقاط داخل وان شستشو همان چیزی را نشان می دهد که یک عدد نشان میدهد: دمای آب. هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد (می تواند تا شش عدد از آنها وجود داشته باشد)، دما گرمتر است. بنابراین اگر یک نقطه دیدید، لباس خود را با آب سرد بشویید. با این حال، اگر سه نقطه دیدید، مورد را با آب داغ بشویید.
خطوط زیر وان نشان می دهد که لباس باید در چرخه خاصی شسته شود.
بدون خط: چرخه شستشوی معمولی
یک خط: چرخه مطبوعات دائمی
دو خط: چرخه ملایم
فقط به یاد داشته باشید، هر چه خطوط زیر وان بیشتر باشد، باید بیشتر مراقب باشید.و در نهایت، اگر وان دستشویی شما دارای X است، از ماشین لباسشویی دور شوید. این به معنای شسته نشود است .

 


نمادهای لباسشویی برای نحوه شستشوی دستی لباس

 


اگر دیدید که دستی به داخل وان شستشو می‌رود، به این معنی است که لباس شما باید فقط با دست شسته شود وهیچ وقت نباید آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید حتی در ماشین هایی که دارای حالت شستشوی دستی هستند در این میان برای شستشوی دستی یک نماد مهم شستشوی دیگری وجود دارد که نحوه شستشوی دستی لباس ها را نشان می دهد: اگر نمادی را مشاهده کردید که شبیه یک آب نبات پیچیده و سفت است که یک X در آن وجود دارد یعنی اینکه لباس را نپیچانید . پس از شستن با دست، آب را به آرامی فشار دهید.
 


نمادهای لباسشویی برای نحوه سفید کردن لباس ها

ب.میرانbenyamin.miran

ب.میرانbenyamin.miran


مثلث ها هر آنچه را که باید در مورد سفید کردن  بدانید را به شما می گوید.
مثلث خالی: می توانید از هر نوع سفید کننده استفاده کنید
مثلثی که دو خط از آن عبور می کند: فقط می توانید از سفید کننده بدون کلر (یا آب اکسیژنه) استفاده کنید.
مثلث با X: به هیچ وجه نباید از سفید کننده استفاده شود

 


نمادهای لباسشویی برای نحوه خشک کردن لباس ها

 

راهنمای شستشوی لباس


هر آنچه که باید در مورد نحوه خشک کردن یک لباس بدانید را می توانید در مربع روی برچسب مراقبت پیدا کنید. حتماً قبل از انداختن لباس‌ها در محل شستشو این موضوع را بررسی کنید تا از چروک شدن و کوچک شدن همیشگی آن جلوگیری کنید.
 ابتدا به دنبال دایره ای در مربع بگردید که به شما می گوید اشکالی ندارد که لباس را در خشک کن خشک کنید.
اگر مربع شما هم یک دایره در مرکز خود دارد و هم یک X از داخل آن، مورد را در خشک کن قرار ندهید.
درست مانند وان شستشو، تعداد نقاط نشان دهنده حداکثر دمای مورد استفاده است:
یک نقطه: سرد
دو نقطه: گرم
سه نقطه: داغ

همچنین ممکن است متوجه خطوط زیر مربع شوید. مانند نماد وان شستشو، اینها تنظیمات مناسب خشک کن برای استفاده را نشان می دهند.
یک خط: چرخش مطبوع دائمی
دو خط: چرخه ملایم

همه اینها توضیح می دهد که چگونه یک مورد را با ماشین خشک کنید. اما اگر مربع شما اصلا دایره ندارد، باید در هوا خشک شود. در اینجا نحوه تفسیر نمادهای مختلف لباسشویی در هوا خشک شده است:
یک خط افقی: آن را صاف بگذارید تا خشک شود.
سه خط عمودی: آن را آویزان کنید تا خشک شود.
مربعی که شبیه یک پاکت است: آن را به خط خشک کنید.
دو خط مورب: آن را فقط در سایه خشک کنید.

 


نمادهای لباسشویی برای نحوه اتو کردن لباس ها

ب.میرانbenyamin.miran

ب.میرانbenyamin.miran


با فراوانی گزینه‌های لباس‌های بدون چروک، ممکن است زمان زیادی را صرف این فکر نکنید که چگونه چین و چروک را از روی لباس‌ها پاک کنید. اما زمانی فرا می رسد که لباس های شما واقعاً نیاز به اتو کشیدن دارند. اتو در بین تمام نمادهای لباسشویی خود توضیحی است. بار دیگر، تعداد نقاط نشان دهنده حداکثر دمای قابل استفاده است.
یک نقطه: خنک
دو نقطه: گرم
سه نقطه: داغ

و البته X به این معنی است که اصلا آن را اتو نکنید.
وقتی نوبت به چین و چروک ها می رسد، بحث بخار و آهن به پارچه و در نتیجه نمادهای لباسشویی که روی برچسب لباس خود می بینید خلاصه می شود. نمادهای زیر مربوط به این است که آیا شما باید از بخار روی لباس استفاده کنید یا نه در اینجا نحوه تمیز کردن اتوی شما آمده است تا لباس های شما آسیب نبیند.
سه انفجار کوچک بخار در زیر نماد آهن: بخار دادن لباس بی خطر است.
X روی اتو با سه انفجار بخار: از بخار دادن خودداری کنید.
ب.میرانbenyamin.miran
 

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده
سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش