استایل ماکسیمال

نکته های شناختی در سبک ماکسیمالیسم

در ابتدای داستان ماکسیمالیست، این که بدانیم این سبک بسیار پرطرفدار و برونگرای صنعت مُد از کجا آمده و به کجا میرود بسیار حائز اهمیت است. قبول اینکه این سبک خیزشی بر علیه سبک مینیمالیسم است و شعار" more is more هرچه بیشتر بهتر " را دنبال می کند که معانی بسیاری را دنبال می کند و این شعار در تضاد کامل  با شعار معروف " less is more هرچه کمتر بهتر "در سبک مینیمالیسم است. اگر کلمه maximalist fashion  یا «مد حداکثری» را در گوگل جستجو کنید، مملو از راهنمای لباس پوشیدن خواهید شد که به این گرایش «هرچه بیشتر، بهتر» که توسط مجلات مد پیشرو در سال 2022 منتشر شده است، غرق می شوید. شاید به این خاطر که دیگر مینیمالیسم برای بسیاری جذاب نبود و نیاز به یک تغییر اساسی در این حوزه محسوس بود. در این مقاله از مجله مُد رمگا ما به طور کاملا تخصصی به نقد و بررسی این سبک بسیار جذاب و رو به رشد جهانی پرداخته ایم و از شما مخاطب عزیز دعوت میکنیم که تا پایان این مطلب با ما همراه بوده و مارا از نقطه نظرات خود دراین خصوص مطلع سازید.

 

سبک جدیدی از لباس

 

استایل ماکسیمال راهی برای منحصر بفرد کردن استایل است. این استایل به شما این امکان را می‌دهد که هرچه بیشتر شخصیت خود را در نوع پوشش خود بدون هیچ محدودیتی بازگو کنید.در این سبک جنس‌های متفاوت پارچه با انواع رنگ‌ها و طرح‌ها ترکیب می‌شود و طرح ها و پترن‌هایی مختلفی از پارچه چون چهارخانه، گل‌دار، خال‌دار، راه‌راه و ... درآن تکرار می‍شود.شما می‌توانید در این استایل هر تعداد طرحی که می‌خواهید را بدون محدودیت در کنار هم قرار دهید. عموما لباس‌ها بصورت چند لایه ست می‌شود و از رنگ‌های جیغ و اشباع برای استایل کردن استفاده می‌شود. مُد ماکسیمالیست دارای رنگ های روشن و طرح و الگوهای جسورانه است. حداکثر گرایان مد در این سبک با لباس خود حس بازیگوشی را نشان می دهند. و نکته شایان ذکر این است که در این سبک، اکسسوری‌ها نقش کلیدی دارند و می‌توانید از انواع آن‌ها از جمله گردنبند، گوشواره، عینک با فریم‌های نامتعارف،ساعت‌های فانتزی، کیف‌های بزرگ و ... در کنار یکدیگر استفاده کنید. هنرمندان و اشخاص معروفی مانند لیدی گاگا و خواننده و بازیگر در دنیا هستند که خود به یکی از استایلیست های این سبک در دنیا تبدیل گشته اند.

 

سبک ماکسیمال

 

بسیاری بر این باورند که نمونه اولیه مد حداکثری یا همان ماکسیمالی که اکنون می شناسیم از ناحیه هاراجوکو ژاپن آمده است. کسانی که با سبک هاراجوکو آشنا هستند، آن را رنگارنگ، عجیب و غریب، کودکانه و در تمام لوازم جانبی ممکن می شناسند. سبک هاراجوکو ترکیبی از بسیاری از خرده فرهنگ‌های مختلف است، مانند دکورا، لولیتا، ویژوال کی، گوت، گیارو و غیره. این سبک بر ترکیب و تطبیق زیبایی‌ها، مواد و الگوهای مختلف تمرکز دارد تا لباس‌هایی ایجاد کند که ممکن است برای بیننده معمولی عجیب به نظر برسد.مد هاراجوکو که در دهه 1980 ظهور کرد، توسط جوانان منطقه مورد تحسین قرار گرفت تا علیه مدهای رایج و هنجارهای اجتماعی جمعی، که آنها معتقد بودند ظالمانه و یکنواخت هستند، شورش کنند. آنها شروع به اتخاذ سبک های جایگزین به عنوان وسیله ای برای بیان خود و فردیت کردند در حالی که به عنوان اعضای یک جامعه همفکر شناخته می شدند.

ماکسیمالیسم پس از پیدایش در سال 1980 به طور قابل توجهی تکامل یافته و همانند سبک مادر خود هاراجوکو ژاپنی از دهه 80 نسبتاً محبوب باقی مانده‌ است، امروزه سبک‌های جدیدتری از ماکسیمالیسم که در آن مردم در سراسر جهان چرخش‌های فرهنگی خود را انجام داده اند در طی چند سال گذشته ظهور کرده‌ است امادر واقع اساس ماکسیمالیسم ترکیب لباس های سنتی و مدرن و لباس های لایه باز با لباس ها و اکسسوری های مختلف است. همچنین دربین علاقه مندان به مد حداکثری توجه به بازیافت لباس و جستجو دربین لباسهای دست دوم و قدیمی بسیار رایج است . به جرات میتوان گفت که ماکسیمالیست ها اولین افراد در سطح جهان هستند که بازیافت لباس را آغاز کرده اند.

 

روانشناسی ماکسیمالیسم

ماکسیمالیسم در اصل به عنوان یک پدیده تمایل به ظهور مجدد شناخته می شود و همیشه پس از یک دوره طولانی سختی یا پریشانی اقتصادی نمایان میگردد. آخرین رگه ماکسیمالیسم پس از رکود اقتصادی جهانی در سال 2008 ظاهر شد که تا اواخر سال 2010 ادمه داشت در آن زمان کارشناسان مد آنرا با زمان سیلوئت های تمیز و شیک و بدون هیاهو مینیمالیسم مطابقت دادند، زمانی که هنرمندان و اشخاص معروف با استایل های کلاسیک و مینیمال و ثابت بر صحنه مد تسلط داشتن. دراین سالها لوگوهای طراحان از حروف برجسته بزرگ به حروف کوچک تنزل داده شد، چراکه نمایش بیش از حد ثروت به عنوان بی تدبیری  و فاقد سلیقه جمعی تلقی می شد.

شیک بودن سبک

 

در دوران پس از رکود، تجمل گرایی شکلهای جدیدی به خود می دید سبک ماکسیمال اینبار از میان نرفت که هیچ ظهور و رشد و بسیار قابل توجهی را تجربه میکند بسیاری از برندهای لوکس (مانند گوچی، فندی، لویی ویتون و دیور) شروع به تولید لباسهایی با این سبک و درج لوگوهای خود بر روی آنها و به مرکز صحنه آوردن این سبک در فروشگهای خود کردند و در کنار لباسها لوازم جانبی قرار دادند تا توجه پوشنده را جلب کنند. این روند از مد که به سبک خیابانی شهرت پیدا کرده است دیگر به جزوی از زندگی روزمره اکثر انسانها تبدیل گشته. پس از پاندمی کرونا در سال 2019 که سه سال از عمر همه مردم دنیارا یک بیماری همه گیر جهانی به خود اختصاص داده بود این جمله در بین اکثر مردم دنیا رایج شده بود که "دیگر چه کسی اهمیت می دهد که من چه بپوشم؟" این نگرش به وجود آمد که مد درحال ازبین رفتن است و این موضوع که مردم باید از تجمل لباس هایی که از آن لذت می برند چشم پوشی کنند پس از فداکاری های زیاد دربین مردم از میان رفت .

 

موافقان و مخالفان سبک ماکسیمالیسم

همیشه و در همه حال هستند کسانی که با وجود مسئله ای و یا چیزی که به صورت عرف درآمده مخالف و یا برعکس آن موافق هستند موضوع سبک های پوشش هم یکی از چالشهای جهان امروزی در بین افراد جوامع امروزی است که افراد جامع به علت تنوع زیاد انواع آن با آن درگیر هستند .منتقدان صنعت مُد یکی از انتقادات عمده که به سبک ماکسیمال را در این چندسال ظهور خود وارد میدانند اینست که فرهنگ  ماتریالیسم ، لذت گرایی، احتکار، بی ذوقی و ذهنیت مصرف گرایانه بیش از حدی در این سبک حاکم است که باعث بوجود آمدن خرید بیهوده شده و این موضوع را بیشتر و بیشتر تشویق می کند و مصرف گرایی افسارگسیخته و اندیشه های پس از آن را بشدت افزایش می دهد .

تفاوت

 

اما موافقان این سبک به شدت با این نظریه مخالفت کرده و معتقد هستند که امروزه حداکثر گرایان بیش از هر دوره تاریخی دیگری و بیش از هرنظام اجتماعی دیگیری از نظر اجتماعی و زیست محیطی آگاه هستند. چرا که اعتقاد آنها بر این است که ماکسیمالیست‌ها روی قطعات قدیمی، اقلام بازیافتی و لباس‌های دست دوم سرمایه‌گذاری می‌کنند تا لباس‌هایشان را کنار هم بگذارند و از همه داشته هایشان استفاده کنند . و این در نهایت برای شیک پوشان این سبک بسیار سودمند است که لباسهایی داشته باشند که می توانند تا حد امکان از آنها استفاده کنند. علاوه بر این، به لطف فناوری امروزی ، ما اکنون می‌توانیم به افراد معمولی آزادی اقتصادی بیشتری داده تا در انتخاب‌های سبک حداکثری خود افراط کنند. البته که همه چیز در مورد نجات لباس های قدیمی و استفاده چندباره از آنها نیست. خلاقیت بخش عظیمی از فرهنگ ماکسیمالیسم است. این سبک از لباس به تنهایی توانسته بازار اشتغالی از خود را در بین بسیاری از افراد جامع ایجاد کند که بسیار منحصر به فرد است که وسعت این بازار تا فروش آنها در شبکه های اجتماعی نیز رسیده است  .

 

آیا ظهور ماکسیمالیسم به معنای مرگ مینیمالیسم است؟

بطور قطع که چنین موضوعی هیچ زمانی اتفاق نخواهد افتاد در حالی که حداکثر گرایی بسیار هیجان انگیز و همه کاره است اما هنوز برای همه مناسب نیست و مورد پسند خیلی از تفکرات موجود نمی باشد. نه تنها مینیمالیسم بلکه تمامی سبکهایی لباس که هستند همیشه بنا به دلایل خاص خود همیشه باقی خواهند ماند. برای بسیاری از سلیقه ها یک لباس ساده همیشه  جذابیت های خاص خود را داشته و خواهد داشت سریع و یکپارچه شرط لازم و بهترین سناریو است. لباس‌های کلاسیک و مینیمالیستی، گاوصندوق‌هایی هستند که خیلی‌ها به آن‌ها تکیه می‌کنند تا بدون تلاش زیاد ظاهر شوند. گاهی اوقات، هم یک کمد لباس از سبک مینیمالیستی برای افراد عادی بهتر عمل می کند.ب.م

 

جمع بندی

با این حال نه فراگیر شدن سبک جذاب ماکسیمال دور از ذهن است نه هیچ قانون مشخصی برای کنار هم قرار دادن لباس های این سبک وجود دارد  و این موضوع یکی از جذابیت های اصلی این روند رو به گسترش این سبک است. همیشه هستند  برخی اشخاص که احساس آشفتگی چندین لایه و رنگ، تلاقی الگوها و انبوهی از اکسسوری ها را ترجیح دهند، اما دراین میان هم هستند کسانی که در همین سبک پور شورحال به دنبال فرمولی برای لباس های خود هستند که به همان اندازه اعتبار سبک را بالا می برند. وقتی بسیاری از برندهای نام آشنای صنعت مُد مانند Louis Vuitton، Gucci، Urbanic، Nykaa، Lime Road، ASOS و Shein، خطوط تولید جدیدی را برای کسانی که می‌خواهند تا انگشتان پای خود را به حداکثر گرایی غوطه‌ور کنند، اختصاص دهند.

 

برندهای سبک ماکسیمال

 

در اینجا چیزی که به نظر می رسد اینست که ماکسیمالیسم در کنار سبکهای دیگر باقی ماندی است و مینیمالیسم هم یک شبه از بین نخواهد رفت. با توسعه شگفتی های تکنولوژیکی، مانند متاورژن، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی، مد فقط به سطح فیزیکی محدود نمی شود. دیجیتالی شدن و در فضاهای مجازی زندگی کردن هم دنیای کاملا جدیدی از فرصت های مد را با خود به ارمغان آورده است ، جایی که دیگر عواملی مانند دما، هنجارهای محلی یا حتی فیزیک هیچ تاثیری بر لباس و سبک پوشش شما ندارند. اما همانطور که دنیا در نسلهای جدید و در روش های زندگی و منابع رو به اتمام طبیعت به سبک ماکسیمالیسم شدن در حال پیشروی است رفته رفته فرهنگ اصلی و کمد لباس ها هم  در سراسر جهان رو به افزایش است.

 

۵
از ۵
۱۸ مشارکت کننده
سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش